Worfact Kaliper Ölçüm Önerileri

Deri altı vücut yağı, Kaliper adı verilen bir cihaz kullanılarak ölçülebilir. Ortalama bir insanda, vücut yağının yaklaşık % 50'si derinin hemen altında yer almaktadır. Bu nedenle, vücut kompozisyonu doğru aletler ve formüllerle kolaylıkla hesaplanabilir. Deri kalınlığı formülleri, hidrostatik tartımdan elde edilen kapsamlı araştırmalara dayalı hesaplamadan türetilmiştir.

Genel olarak, kaliper ile deri kalınlığı ölçümü yöntemi, hidrostatik tartımda elde edilen değerin ±% 2.0 ila% 3.5 arasında bir ölçüm üretir. Kaliper düzgün şekilde kalibre edilmezse, eğitimci deneyimsiz veya kötü teknik kullanıyorsa, denek obez veya son derece ince ise daha fazla ölçüm hatası olasıdır (ACSm, 2010). Deri kallınlığı ölçümleri yapılmadan önce, antrenör kesin olarak tutma yerlerini ve uygun tutuş tekniğini bilmelidir.

Bölgeye göre yağ dağılımındaki değişkenliği göz önünde bulundurarak, birden fazla bölgeden deri kalınlığı alınarak analiz edilmesi önerilir (ACSM, 2010a). Çoğu araştırma, vücut yağını değerlendirirken en az üç bölgenin ölçülmesini desteklemektedir. Ölçülecek bölgeler kadınlar ve erkekler arasında da farklılık gösterir.

the Jackson and Pollock, 3 bölge deri kalınlığı ölçümü ( Jackson and Pollock, 1985 );

 • Göğüs ( Resim 1 ) Anterior aksiller çizgi (koltuk altı kırışıklığı) ve meme başı arasındaki orta noktadan alınan diyagonal deri kalınlığı.

Stacks Image 77587
Stacks Image 77589

Resim 1

Anterior aksiller çizgi ile meme başı arasında ve ortasında bir yer tespit edin.


Deriyi Diagonal olarak kavrayın ve çekin.

 • Uyluk ( Resim 2 ) Kalçadaki inguinal kırışık ile patella'nın proksimal sınırı arasındaki uyluğun ön orta hattı üzerinde alınan dikey bir deri kalınlığı.

Stacks Image 77598
Stacks Image 77601

Resim 2

Uyluğun üstünde kalça ve diz eklemlerinin arasındaki orta noktayı bulun.

Deriyi düşey olarak kavrayın ve çekin.

 • Karın ( Resim 3 ) Göbekten sağa doğru 2 cm (~ 1 inç) dikey bir şekilde alınan deri kalınlığı.

Stacks Image 77610

Resim 3

Deriyi umbilicusun (Göbek deliği) sağında bir inçlik mesafeden dikey olarak kavrayın ve çekin.

Deri Kalınlığı Ölçüm Protokolü

Ekipman:

 • Kaliper düzgün kalibre edilmeli
 • İşaretleme kalemi ( opsiyonel )
Ön hazırlık:
Test doğruluğundan emin olmak için, optimum düzeyde su içilmelidir ve daima egzersizden önce ölçülmelidir. Bu özel test, ilk kez uygulandığında denek rahatsızlık hissedebileceğinden, eğitmen deneğin protokole aşina ve rahat olduğundan emin olmalıdır. Bir işaret kalemi kullanılacaksa, yıkanabilir olmalıdır, göz kalemi kullanılabilir.

Protokol ve idare için:
Kaliper yöntemini kullanarak vücut kompozisyonunu değerlendirmede kesinliği sağlamak için, her deri kalınlığı ölçümünü uygun yerlerden yapmak ve standart teknikler kullanmak önemlidir:
 • Tüm ölçümler, denek ayakta iken ve vücudun doğru yerinden yapılır.
 • Deri kalınlığı konumu, anatomik yerler ve ölçümler kullanılarak doğru şekilde tanımlanmalıdır. Kalem işaretleme kullanılması, kesin yer işaretleri ve tutarlılık sağlamaya yardımcı olacaktır.
 • Kaliperi sağ elle tutun, deri kalınlığı alanını sol elle tutun. (El pozisyonunu tersine çeviren sol elle çalışan kaliperler mevcuttur).
 • Sol elin baş parmağı ve işaret parmağı yaklaşık 8 cm (~ 3 inç) açılarak ölçüm alanının 1 cm (~ 1 / 1/2 inç) üstünde konumlandırın. Derinin katlanacağı yeri tutun veya çimdikleyin, talimatlara uygun bir kat çizgisi (cildin iki katı) yapın.
 • Deri altı yağları doğru şekilde değerlendirmek için, cilt ve altta yatan yağ aynı anda alttaki kas dokusundan sıkıca çekilir.
 • Deri kalınlığı kavrayışı, dik konumda iken ve kıvrımın üstü ile tabanının ortası arasında (baş parmağının ve işaret parmağının 1 cm altında) konumlandırılmış iken sıkışma korunur.
 • Kaliper üzerindeki değeri okuyun.
 • Bir sonraki bölgeye geçmek için yukarıdaki adımları tekrarlayın. Ölçümler arasında tutarlılık sağlamak için her bir alan en az iki kez ölçülmelidir. Sonraki okumalar 2 mm'den daha büyük bir fark oluşturursa, üçüncü bir ölçüm gereklidir ve kabul edilebilir iki puanın ortalaması alınmalıdır. Eğitmenin cilt ve yağın yeniden dağıtılmasına izin vermek için ölçümler arasında 20-30 saniye beklemesi önerilir.
 • Tüm ölçümleri Worfact Ölçüm Alanı üzerine kaydedin.
 • Worfact vücut yağ yüzdesini sizin için hesaplayacaktır.